Tanulmány bizonyítja: özönlenek a migránsok Európába

Az illegális bevándorlók öt fő útvonalon közelítik meg a kontinenst.

Lengyelország, Ausztria és Németország új migrációs irányvonalat hirdetett, így az uniós paktum jövője megkérdőjeleződött.
Az Európai Unió migrációs politikájában jelentős átalakulás kezdődött – írta meg Kalas Vivien, az NKE Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója.
Egyre több tagállam dönt úgy, hogy nemcsak határozottabban védi saját határait, hanem tudatosan távolodik el az eddigi liberális megközelítéstől.
A közösségi szabályozás – élén a 2026-ra tervezett új menekültügyi és migrációs paktummal – egyre kevésbé találkozik a tagállamok nemzeti érdekeivel, a hangsúly pedig egyértelműen az illegális bevándorlók számának csökkentésére és a kiutasítások felgyorsítására helyeződik.
Lengyelország frissen elfogadott jogszabályai alapján ideiglenesen felfüggesztheti a menedékkérelmek benyújtását, miközben Donald Tusk miniszterelnök világossá tette: nem kívánják végrehajtani a dublini rendelet visszafogadási kötelezettségeit. A lengyel kormány üzenete egyértelmű: nem hajlandók más országok migrációs döntéseinek következményeit viselni.
Ezt is ajánljuk a témában
Az illegális bevándorlók öt fő útvonalon közelítik meg a kontinenst.
Ausztria is hasonló álláspontra helyezkedett, miután 2023-ban közel 17 500 dublini kérelem érkezett az ország felé. A családegyesítések ideiglenes felfüggesztése mellett érvelő kormánykoalíció a parlament támogatásával újabb szigorításokat vezethet be.
Németországban a politikai konszenzus körvonalazódik: a CDU/CSU–SPD-tengely a családegyesítések két évre történő szüneteltetésében, a biztonságos harmadik országok listájának bővítésében, valamint a kitoloncolási eljárások megerősítésében látja a megoldást.
Bár a menedékkérelmek harmadik országban való elbírálásáról még nincs megállapodás, a közös szándék nyilvánvaló.
Ezek a tendenciák alapjaiban kérdőjelezik meg a kötelező kvótákon alapuló uniós mechanizmus jövőjét – miközben a tagállamok egyre határozottabban visszakövetelik szuverenitásukat a migráció kezelésében.
Ezt is ajánljuk a témában
Többek között az áttelepítési program elodázása vezetett a katasztrofális helyzethez.
Nyitókép: HENRY NICHOLLS / AFP